Niepełnosprawność definiuje się jako trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.
Poniżej znajdą państwo informacje o instytucjach skierowanych dla osób z niepełnosprawnościami
PIKON - Punkt Informacyjno-Koordynacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami
PIKON funkcjonuje w ramach Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, oferuje osobom z niepełnosprawnościami mieszkającym na terenie m.st. Warszawy, ich rodzicom, opiekunom oraz całemu środowisku wsparcie w zakresie:
- informacyjnym - poprzez udzielanie beneficjentom konkretnych informacji z obszaru orzecznictwa (tj. problematyki uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej, przysługujących z tego tytułu ulg i uprawnień, możliwości i sposobów korzystania z celowych programów wsparcia skierowanych do osób posiadających stosowne orzeczenie), a także poprzez przybliżanie zakresu działań jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy oraz oferty instytucji i organizacji działających na terenie miasta, m.in w obszarze edukacji, wsparcia szeroko rozumianego systemu pomocy społecznej, pomocy instytucjonalnej a także rehabilitacji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej;
- konsultacyjnym - poprzez organizację indywidualnych spotkań ze specjalistami w zakresie porad prawnych, psychologicznych; obszarze edukacji, szkolnictwa, doradztwa zawodowego i pomocy społecznej- w zależności od potrzeb interesantów oraz dostępności specjalistów z poszczególnych dziedzin;
- pośrednictwa - poprzez przekazywanie oferty i danych teleadresowych instytucji oraz podmiotów, które oferują działania lub usługi służące wsparciu, zaspokojeniu potrzeb lub rozwiązaniu konkretnych spraw zgłaszanych przez osoby korzystające z oferty PIKON;
- organizacyjno-koordynacyjnym – poprzez rozpoznanie potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami i przekazywanie tej wiedzy do odpowiednich instytucji oraz podmiotów, aby optymalnie wykorzystać ich potencjał w realizacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Adres: aleja "Solidarności" 93, 00-144 Warszawa
Kontakt tel.: +48 661 439 072
Adres e-mail: pikon@wcpr.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek- piątek w godzinach od 8.00 do 16.00
celem umówienia wizyty osobistej, należy kontaktować się z Punktem dzień wcześniej
Jak uzyskać wsparcie PIKON w czasie pandemii? Kontaktując się telefonicznie, za pomocą numeru: +48 661 439 072 oraz poprzez pocztę elektroniczną: pikon@wcpr.pl - dostępne w dni robocze w godzinach 08:00-16:00.
PIKONI - Punkt Informacyjno-Koordynacyjny dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Funkcjonuje w strukturach Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. PIKONI zapewnia kompleksowe wsparcie dostosowane do potrzeb osób
z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich najbliższego otoczenia. Zakres pomocy:
- Wsparcie informacyjno-edukacyjne;
- Indywidualne konsultacje z psychologiem;
- Dostępność wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów i ekspertów, takich jak m.in.: prawnik, pracownik socjalny, doradca zawodowy, dietetyk, neurologopeta, seksuolog i inni;
- Koordynację ścieżki życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną w oparciu o diagnozę psychologiczną i społeczną, kompetencje, zasoby i indywidualne możliwości.
Siedziba główna PIKONI
Adres: ul. 11 Listopada 15B, 03-446 Warszawa, tel.: 887 874 192
Filia PIKONI
Adres: Plac Dąbrowskiego 5, 00-057 Warszawa, tel. 570 705 488
Facebook Messenger: @PIKONI.Warszawa
Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych (SCON)
jest placówką, której nadrzędnym celem jest kompleksowa obsługa osób niepełnosprawnych. Funkcjonuje w strukturach Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie (WCPR). Podział kompetencji SCON:
- Dział Orzecznictwa o Niepełnosprawności, gdzie można dowiedzieć się o zasadach orzekania o stopniu niepełnosprawności
- Dział Wspierania Osób Niepełnosprawnych dla osób z niepełnosprawnością, które potrzebują wsparcia
Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych realizuje następujące zadania:
- wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności oraz o wskazaniach do ulg i uprawnień,
- udzielanie dofinansowań ze środków PFRON,
- wydawanie legitymacji osoby niepełnosprawnej,
- wydawanie kart parkingowych dla uprawnionych osób niepełnosprawnych oraz dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
Od 2 stycznia 2023 r. bezpośrednia obsługa wnioskodawców realizowana jest w kancelarii Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Gen. Andersa 5. Kancelaria jest czynna w dni robocze w godzinach 8:00 - 16:45.
Do wniosku o wydanie orzeczenia należy dołączyć kserokopię dokumentacji medycznej wraz z oryginałami do wglądu (oryginały zostaną zwrócone po poświadczeniu kserokopii za zgodności z oryginałem). W celu usprawnienia bezpośredniej obsługi prosimy o podchodzenie do stanowisk z wypełnionymi już wnioskami.
Wnioski o udzielenie wsparcia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można składać także za pośrednictwem dedykowanej platformy cyfrowej System Obsługi Wsparcia (SOW). Za jej pośrednictwem można doręczać także załączniki i inne dokumenty związane z realizacją złożonych już wniosków.
Adres: Gen. W. Andersa 5, 00-147 Warszawa
Kontakt tel.: 22 509 71 47 (sekretariat SCON)
Strona internetowa w zakładce: Osoby Niepełnosprawne - Wsparcie Osób Niepełnosprawnych wymienione są szczegółowe zadania i kontakty do pracowników merytorycznych prowadzących określone zadanie.
ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI:
Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie zlokalizowany na ul. Andersa 5 jest organem wydającym Orzeczenie o Niepełnosprawności. Zespół wydaje orzeczenia dla osób zameldowanych na terenie m.st. Warszawy oraz, ze względu na miejsce pobytu, dla osób bezdomnych, osób przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów rodzinnych lub zdrowotnych, osób przebywających w zakładach karnych i poprawczych, w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. W ramach kompetencji Miejski Zespół Orzekania wydaje:
⦁ orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia;
⦁ orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia;
⦁ orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, wydawane wyłącznie osobom, które posiadają już orzeczenie organu rentowego - ZUS, KIZ;
⦁ legitymacje osoby niepełnosprawnej;
⦁ karty parkingowe.
Informacja telefoniczna dostępna pod numerami telefonicznego centrum obsługi Miejskiego Zespołu:
- 22 50 97 119,
- 22 50 97 129,
- 22 50 97 161,
- 22 50 97 162.
Strona internetowa, na której dostępne są dokumenty do pobrania niezbędne przy ubieganiu się o Orzeczenie o Niepełnosprawności
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)
Misją Funduszu jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Odbywa się to poprzez rehabilitację, zatrudnienie osób niepełnosprawnych (pomoc przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacja barier) oraz wsparcie ich zatrudnienia. PFRON tworzy własne programy pomocowe. Obecnie realizowanych jest kilkanaście programów skierowanych przede wszystkim do indywidualnych osób niepełnosprawnych. Osoby zamieszkujące na terenie m.st. Warszawy podlegają pod Mazowiecki Oddział PFRON. Formy wsparcia:
- obniżenie kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych (dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, refundacja składki na ZUS dla właściciela firmy);
- dofinansowanie składek ZUS dla tych osób które same podejmują działalność gospodarczą oraz składek KRUS dla niepełnosprawnych rolników i ich domowników;
- przystosowanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych;
- pomoc dla osób niepełnosprawnych które rozpoczynają działalność gospodarczą lub rolniczą;
- wsparcie imprez sportowych kulturalnych i rekreacyjnych osób niepełnosprawnych;
- turnusy rehabilitacyjne;
- warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej;
- zakup sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego;
- likwidację barier;
- wsparcie edukacji osób niepełnosprawnych;
- wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
- współpraca europejska
Adres: Aleja Jana Pawła II 13- 3 piętro, 00-828 Warszawa
Sekretariat: 22 31 18 312
System Obsługi Dofinansowań i Refundacji:
- 22 505-54-60
- 22 505-54-72
- 22 311-83-39
- 22 311-83-44
Odrębna instytucja stanowiąca miejsce integracji międzypokoleniowej, skierowana w szczególności do osób starszych:
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie (CAM)- to przestrzeń dla seniorów, osób w średnim wieku, młodzieży, dzieci i organizacji pozarządowych. Misją Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” jest kreowanie, współtworzenie działań na rzecz wzmacniania aktywności seniorek i seniorów oraz grup międzypokoleniowych, integrujących wspólnotę sąsiedzką, dzielnicową oraz miejską, wzmacniającą Warszawę w budowaniu wizerunku miasta przyjaznego i dostępnego dla osób w każdym wieku. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej wspiera:
- rozwój seniorów, by ich wiedza i doświadczenie miały realny wpływ
na działania w sąsiedztwie, dzielnicy i mieście, - rozwój młodych, bo ich wiedza i umiejętności współdziałania w grupach międzypokoleniowych to inwestycja w przyszłość,
- rozwój organizacji, które mają wielką siłę wprowadzania inicjatyw społecznych w czyn,
- rozwój i współpracę różnych środowisk miejskich.
W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej funkcjonuje stołówka oferując obiady, klubo-kawiarnia, sala gimnastyczna, fryzjer, pralnia, pracownia plastyczna, informatyczna, sale porad i konsultacji.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej realizuje swoją misję w kilku równoległych obszarach, do których należą:
- Aktywizacja i wsparcie seniorek i seniorów,;
- Wolontariat, a w szczególności wolontariat senioralny;
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi;
- Rozwój projektów na senioralnych;
- Kreowanie przestrzeni do interakcji oraz integracji międzypokoleniowej
Adres: Nowolipie 25B, 01-002 Warszawa
Telefon: 22 838 34 96
Strona internetowa CAM Nowolipie
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Nowolipie” prowadzi Dom Powstańców Warszawskich, który mieści się przy ul. Nowolipie 22 w Warszawie. Ośrodek Pomocy Społecznej dbając o zaspokojenie potrzeb Powstańców Warszawskich zamieszkałych na terenie dzielnicy Ochota, współpracuje z CAM.
Dom jest miejscem dziennego pobytu, przestrzenią odpoczynku, relaksu, wspólnego spędzania czasu oraz spotkań międzypokoleniowych. Powstał, by skutecznie pomagać uczestnikom Powstania Warszawskiego.
Powstańcy Warszawscy mogą tu:
• zjeść ciepły posiłek,
• skorzystać z zajęć usprawniania ruchowego,
• wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.
Dom Powstańców Warszawskich to miejsce promowania ważnych wartości, spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – często wzruszających dla obu stron. Organizowane są tu koncerty, wykłady, wspomnienia, indywidualne wywiady, tak by przekazywać wiedzę o Powstaniu Warszawskim.
Adres: ul. Nowolipie 22, 01-005 Warszawa
Telefon: 22 838 00 04, 572 817 999
Na tej stronie znajdziecie Państwo linki do stron internetowych instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami w m.st. Warszawa:
- Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Miasto Stołeczne Warszawa
- Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy
- Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
- Dział Wspierania Osób Niepełnosprawnych Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie (mieści się w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych):
- WCPR - Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych
- Urząd Pracy m.st. Warszawy, Dział Obsługi Osób Niepełnosprawnych - ul. Młynarska 37A:
- Ulgi komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych