OPS Dzielnicy Ochota, realizując swoje zadania statutowe, podejmuje współpracę z licznymi organizacjami pozarządowymi (NGO), instytucjami publicznymi oraz przedstawicielami firm działającymi na terenie naszej dzielnicy. Najważniejsze cele tej współpracy to:
- zwiększenie skuteczności w niesieniu pomocy osobom potrzebującym
- uzupełnienie standardowej oferty OPS
- włączenie osób aktywnych społecznie do działań o charakterze pomocowym
- stworzenie platformy współdziałania różnych podmiotów na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- zwiększenie zaangażowania społecznego mieszkańców Ochoty, intensyfikacja działań na rzecz integracji społeczności lokalnej
Współpraca ta odbywa się na różnych płaszczyznach i przybiera różne formy - w zależności od rodzajów zadań, stopnia złożoności i celów szczegółowych, dla jakich została podjęta - może mieć . charakter incydentalny lub długofalowy, odbywać się na zasadzie zawartych porozumień pisemnych lub ustnych.
Wśród najważniejszych kierunków współpracy lokalnej realizowanej przez Ośrodek, wymienić należy:
- organizację pomocy wolontariackiej dla rodzin korzystających ze wsparcia Ośrodka (np. pomoc dzieciom w nauce, uzupełniająca pomoc dla seniorów w miejscu zamieszkania, współdziałanie z placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie promowania i wspierania wolontariatu itp.)
- udział OPS w lokalnych imprezach plenerowych, organizowanych zarówno przez Urząd Dzielnicy, jak i organizacje pozarządowe, takich jak: festyn z okazji Dnia Dziecka, Rodzinny Piknik Integracyjny, Dzień Sąsiada, Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych i in.
- współpracę w organizacji akcji pomocowych dla podopiecznych OPS (np. paczki świąteczne dla rodzin z dziećmi, pomoc materialna dla seniorów, pomoc żywnościowa, organizacja spotkań integracyjnych dla osób samotnych i niepełnosprawnych, organizacja imprez dla dzieci - zajęć edukacyjnych i sportowych, wyjazdów rekreacyjnych, spotkań świątecznych itp.)
- współpracę w organizacji różnorodnych zajęć (spotkań integracyjnych, warsztatów, prelekcji itp.) o charakterze poznawczym, edukacyjnym i informacyjno-promocyjnym - dla podopiecznych Ośrodka (rodzin z niewydolnością opiekuńczo-wychowawczą i innymi problemami, seniorów, opiekunów osób niesamodzielnych i in.).
Ważnymi cechami współpracy lokalnej są:
- wzajemne poszanowanie równości, integralności i samodzielności podmiotów
- przestrzeganie niezbędnych przepisów prawa (w tym ustawy o ochronie danych osobowych)
- wymiana niezbędnych informacji służących wzbogaceniu oferty wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących, w tym przekazywanie ich osobom zainteresowanym bezpośrednio przez pracowników OPS
- wymiana wiedzy i zdobytych doświadczeń służących zarówno zwiększeniu skuteczności oferowanej pomocy, jak i poprawie samej współpracy
Ośrodek współpracuje z kilkudziesięcioma podmiotami działającymi na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Wśród parterów, z którymi łączą nas wieloletnie dobre, kontakty są stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządowe i in. działające na terenie dzielnicy Ochota, m.in.:
65 Batalion Lekkiej Piechoty w Pomiechówku
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Fundacja Pomocy Seniorom i Kresowiakom
XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie
Polski Komitet Pomocy Społecznej - Zarząd Dzielnicowy Warszawa - Ochota
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 9 w Warszawie
Przedszkole integracyjne nr 314
Przedszkole 114 "Radosne Przedszkole"
Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Środowiskowy Dom Samopomocy "Pod Skrzydłami"
Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym Echo
Spółdzielnia Socjalna „Kto rano wstaje“
Efektami intensywnej współpracy lokalnej jest dla OPS przede wszystkim poszerzenie zakresu pomocy, wzbogacenie jej o elementy wykraczające poza ofertę standardową, których pozyskanie nie byłoby możliwe bez pozytywnie nastawionych parterów. Ich współdziałanie i zaangażowanie (materialne, organizacyjne i logistyczne) przekłada się siłę wsparcia dla podopiecznych Ośrodka.